Alle bruker kunstig intelligens (KI) for å effektivisere arbeidet sitt og unngå kjedelige oppgaver. Men bruker dere KI til det dere bør?
Skrevet av: Ronny Ellefsen (UX-designer og alumni)
Jeg overhørte nylig en samtale som gikk omtrent slik:
Hvorfor skal vi bruke tid og ressurser på å finne ut hvor i bedriften vi skal bruke kunstig intelligens? Ledelsen sier jo at vi må bruke KI til noe, så da er vel Copilot eller å lage vår egen chatbot innafor. Eller kanskje bare generere bilder til presentasjonen.
Da kan vi i hvert fall si at vi bruker KI.
Slik vi ser det, har chatbots nå blitt lavthengende frukt. Det enkleste grepet for å vise at man henger med i utviklingen. Denne teknologien kan jo brukes til langt mer, som for eksempel å effektivisere interne prosesser eller styrke systemer, men likevel føles det som om vi har krysset KI-boksen når noe slikt er på plass.
Vi kan klappe oss selv på skuldra: Vi skriver inn noe, får et svar, og alle er fornøyde.
Men det er nå moroa begynner!
Vi har beveget oss bort fra frykten for at KI skal ta over jobbene, til en hverdag hvor vi spør ChatGPT om alt. KI-løsningene blir jo stadig smartere, eller rettere sagt, flinkere til å forstå hva vi mener.
Likevel ser vi at få organisasjoner utnytter mulighetene fullt ut, til å
- forutsi kundeadferd
- tilpasse tilbud før kunden spør
- optimalisere ressursbruk og kutte tidssløsing
Egentlig alt som er krevende for mennesker å gjøre kan KI fikse ganske kjapt. Men, på den andre siden, alt som vi mennesker finner naturlig er vanskelig for KI.
Men er det egentlig så farlig? Da internett slo gjennom på 90-tallet, var det også hysteri. Frykt for tapte arbeidsplasser og overoptimistiske spådommer om alt nettet skulle gjøre. 30 år senere er nettet bare en naturlig del av hverdagen.

